نگارش کتاب «فرم در آواز ایرانی» هم‌زمان با شروع دوه آموزشی آن در ارسباران

علی شیرازی از نگارش کتاب «فرم در آواز ایرانی» هم‌زمان با شروع دوه آموزشی آن در ارسباران خبر داد

      به گزارش ایلنا، علی شیرازی از نگارش کتاب «فرم در آواز ایرانی» هم‌زمان با شروع دوره آموزشی آن در فرهنـگسرای ارسباران خبر داد. این خواننده و آوازپژوه  انگیزه‌اش از نگارش کتـاب و برگزاری دوره آموزشی فرم در آواز ایرانی را تلاش برای غلبه بر فقر تئوریک موسیقی آوازی عنوان کرد.

او سرفصل‌های کتابش را که در کلاس نیز عینا آموزش داده خواهند شد به این شرح اعلام کرد: «تعریف آواز ایرانی و تعمق در ردیف آوازی (آواز چیست؟ ویژگی‌های یک آوازخوان و آواز خوب…)، آشنایی با تکنیک‌های درست تحریر و راه‌های رسیدن به صدای شخصی و یونیک، رسیدن به حجم مفید صدا، تحریرسازی و جمله‌بندی‌های درست تحریری ، بررسی کیفیت تنوع آوایی و نقش آن در رنگ‌آمیزی تحریرها، تلفیق شعر و موسیقی و کار کردن با شعرهای مختلف به همراه پیش‌نیازهای طراحی آواز، آموزش متر آواز، حفظ نظـم و انضـباط در آواز و حفـظ وزن و ریتم در آواز، کیـفیت حفظ رنگ و تونالیته صدا در هر سه جای مختلف آن ( بم، میانی، اوج ) ، ‌بررسی وه‌های مختلف آوازی ( استادان قدیم وجدید)،هنر گوش‌دادن به آواز و رسیدن به مقام «شنونده استاد»، آشنایی‌زدایی در آواز ایرانی و… آموزش گرم‌خوانی».

کلاس فرم در آواز ایرانی از دوشنبه ۲۲ مرداد در فرهنگسرای ارسباران برگزار می‌شود و علاقه‌مندان می‌توانـند برای اطـلاع از جزئیات و نحوه حضور در آن به این فرهنـگسرا واقع در ضلع شمال غربی پل سـیدخنـدان مراجعـه کنـند یا با شماره تلفن ۲۲۸۷۲۸۱۸، داخلی ۱۳۱ و ۲۲۵ تماس بگیرند.