آواز ايرانی يكی از پيچيده‌ترين هنرهای موسيقی در دنياست

درس آواز اصیل ایرانی با تاکید بر اینکه آواز ایرانی یکی از پیچیده‌ترین هنرهای موسیقی در دنیاست، گفت: از طرفی بخش مهمی از موسیقی دستگاهی ما را آواز ایرانی تشکیل می‌دهد که مزین به کلام شاعران بزرگ ایران است.

به گزارش خبرگزاری فارس از زنجان، جاوید عباسی فلاح در نخستین نشست تخصصی آیین آواز ایرانی که در فرهنگسرای امام (ره) زنجان برگزار شد، اظهار کرد: وقتی این کلام و اشعار با صوت انسان ترکیب و توسط اکمل سازها که حنجره است تولید می‌شود آواز ما کر پیدا کرده و در روح و روان آدمی تاثیر می‌گذارد.

به گفته وی، آواز ایرانی برخلاف عقیده برخی از افراد، نه محدود است و نه غمگین، بلکه به مانند اقیانوس نامحدودی می‌ماند که باید آن را بیشتر کشف کرد؛ در واقع عنصر وجودی موسیقی اصیل و آواز ایرانی عشق است و دعوت به مهر و محبت و صفا و صمیمیت، تفکر، تامل، اندیشه، عرفان می‌کند.

مدیر برگزاری نخستین آیین شب آواز ایرانی ادامه داد: این ما هستیم که محدود هستیم و آن‌ها را محدود می‌کنیم، بنابراین برگزاری چنین نشست‌هایی می‌تواند ارتباط مردم را با این هنرها بیشتر کرده و آگاهی را نسبت به آن‌ها افزایش دهد. 

عباسی فلاح خاطر نشان کرد: یک آواز را از ابعاد مختلف می‌توان بررسی کرد، ولی به لحاظ کلی یک بخش مربوط به دانش، بینش، اطلاعات، جهان بینی، زیباشناسی، فلسفه، درک و فهم از موسیقی، شعر و ادبیات است و یک بخش دیگر را ساختار حنجره و امکانات و توانایی‌های حنجره، از قبیل قدرت، وسعت، ارتفاع، حجم، طنین، رنگ و صدا شکل می‌دهد.

آوازخوانی سعید صفری با سه تار مجید ستاری، آوازخوانی حامد حسینی راد با  سنتور مصطفی احمدپناه از بخش‌های این برنامه بود، همچنین آوازخوانی ابراهیم بیات با سه تار جواد اسکندری و نیز آوازخوانی محسن سعادتی با نوازندگی کیانوش دارالشفاء از دیگر بخش‌های این برنامه هنری بود. 

تکنوازی زیبای سه تار حسن علی نژاد از شاگردان استاد زنده یاد جلال ذوالفنون به عنوان میهمان این برنامه هنری از شهر ری در حضور استاد ابوالحسنی سازنده زنجانی ساز از دیگر بخش‌های جالب بود که با تشویق حاضران همراه بود، اهدای نهال ارس به عنوان نماد منابع طبیعی استان زنجان به شیرازی از سوی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان از دیگر بخش‌های این برنامه هنری بود. 

*آشنازدایی بی‌تفاوت به سنت‌های دیرین نیست 

بنیانگذار آیین آواز ایرانی با پرداختن به مفهوم آشنایی زدایی در هنر گفت: آشنایی زدایی به معنای این نیست که ما گنجینه‌های هنری را کنار بگذاریم و بی‌تفاوت به سنت‌های دیرین باشیم.

علی شیرازی نقش رسانه‌ها را در آشنازدایی هنر مهم دانست و اضافه کرد: در دوره‌ای شاهد اجرای زنده در هنرهای مختلف همچون تئاتر و آواز در رادیو بودیم و این نشان می‌دهد که با ورود رسانه‌ها شاهد تاثیرگذاری در سبک‌ها و شیوه‌های مختلف هنری بوده‌ایم.

مدرس آواز ایرانی با بیان اینکه در هستی هیچ چیز تمام ناشدنی نیست و دائم در حال آشنازدایی هستیم، بیان کرد: در زندگی روزمره تمامی قرارها و دیدارها را در زمان مشخصی تعیین می‌کنیم، غافل از اینکه تمامی آن‌ها به وقوع نمی‌پیوندد. 

به گفته شیرازی، آشنایی زدایی نوعی معیارزدایی نیست و در واقع خلق معیارهای تازه است تا در چارچوب حظیه و عرصه روزنه‌های تازه باز کنیم.

وی با پرداختن به مفهوم هنر سطحی افزود: در این شکل هنری، مخاطب خاص به تکرار می‌افتد و در نهایت به افول ختم می‌شود و در نهایت هنر سطحی رواج پیدا می‌کند، آدم‌ها به تکرار می‌افتند و این هنر مجال پیدا می‌کند، البته بنده به شخصه مخالف آن نیستم و در این وادی می‌شود کارهایی کرد.

شیرازی با بیان اینکه هر زمان هنر سطحی در کشوری رشد پیدا کند، هنر اصیل و ریشه دار آن دچار نوعی تسلسل می‌شود، ادامه داد: تکصدایی آواز ایرانی در برهه‌ای به این حال و روز افتاد، اما با این وجود هنوز برای رشد و بالندگی دوباره آن دیر نشده است.

انتهای پیام/۲۳۰۸/ق