برای اولین بار؛ نشست تخصصی آیین آواز در زنجان برگزار می شود

برای اولین بار؛

نشست تخصصی آیین آواز در زنجان برگزار می شود

شب آواز ایرانی
زنجان- برای نخستین بار نشست تخصصی آیین آواز ویژه زنجان آذر ماه امسال در شهر زنجان برگزار می شود.

 

به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از روابط عمومی فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان، جاوید عباسی فلاح با بیان اینکه برای اولین بار نشست تخصصی آیین آواز ویژه زنجان آذر ماه امسال در شهر زنجان برگزار می شود، گفت: این برنامه با هدف پاسداشت، تبیین و احیای جایگاه هنر آواز ملی ایران، کشف، شناسایی و پرورش هنرجویان مستعد و توانمند آواز ۹ آذر امسال با حضور علاقمندان به این ه ر فاخر کشورمان برگزار می شود.

وی با اعلام اینکه این برنامه با حضور علی شیرازی، مدیر اجرایی آیین آواز و بنیانگذار اولیه شب آواز ایرانی در محل فرهنگسرای امام (ره) شهر زنجان برگزار خواهـد شد، افزود: در این برنامه هنرمندان آواز اصیل ایرانی در کنار نوازندگان به اجرای قطعاتی خواهند پرداخت.

به گفته این مدرس آواز ایرانی، در بخش تخصصی این نشست شیرازی سخنان خود را در خصوص چگونگی شکل گیری آیین آواز و شب آواز ایرانی و ضرورت شکل گیری چنین برنامه‌هایی در سراسر کشور و حتی محله‌ها و روستاها و پیرامون مشکلات حوزه آواز و آوازخوانی ایراد خواهد کرد.

عباسی فلاح با بیان اینکه این برنامه برای اولین بار در زنجان برگزار خواهد شد، ادامه داد: در بخشی از برنامه آوازخوانان جوان زنجان قطعاتی را به همراهی ساز اجراء می کنند تا انگیزه ای برای فعالان عرصه آواز باشد.

وی یادآور شد: این نوید را به دوستان بدهم افرادی که دارای اجرای خوب و توانایی بالا برای آواز دارند با هماهنگی و موافقت آقای شیرازی برای اجرا در پایتخت در فرهنگسرای ارسباران، محلی که هر ماه جای برگزاری نشست های تخصصی و اجراهای مختلف موسیقی و با حضور موسیقیدانان و آوازخوانان صاحب نام کشور هستند جهت اجرای کار خود معرفی خواهند شد.

در این برنامه بنیانگذار اولیه شب آواز ایرانی به همراه جاوید عباسی فلاح دیدگاه خود را در خصوص موضوعات مختلف آواز، علل فراموش شدن و کم رنگ شدن این هنر در میان اقشار جامعه، تک صدایی شدن، تقلیدی شدن و سایر آسیب ها، علل به وجود نیامدن آوازهای هویت دار و مستقل، تغییرات صورت گرفته در ذائقه و شناخت مردم نسبت به آواز و همچنین در میان اهالی هنر بیان خواهند کرد.