مروری برفعالیت های “حوزه موسیقی” فرهنگ‌سرای ارسباران

 
مروری برفعالیت های "حوزه موسیقی" فرهنگ‌سرای ارسباران
 
مروری برفعالیت های حوزه موسیقی فرهنگ‌سرای ارسباران

اجرای برنامه های موسیقی از جمله فعالیت هایی است که باعث محبوبیت فرهنگ سرای ارسباران میان شهروندان تهرانی شده است و از سال ۱۳۸۰ تا کنون ۲۰۰ کنسرت، ۱۰۰ نشست یادمان، چندین دوره مسابقه موسیقی و نشست های پژوهشی در این مرکز برگزارشده است  .  

 

 

 

اجرای برنامه های موسیقی از جمله فعالیت هایی است که باعث محبوبیت فرهنگ سرای ارسباران میان شهروندان تهرانی شده است و از سال ۱۳۸۰ تا کنون ۲۰۰ کنسرت، ۱۰۰ نشست یادمان، چندین دوره مسابقه موسیقی و نشست های پژوهشی در این مرکز برگزارشده است  .   

به گزارش روابط عمومی فرهنگ سرای ارسباران، ارسباران سال هاست به عنوان یکی از مراکز فرهنگی هنری بین مخاطبان از جایگاه ویژه ای برخوردار است و توانسته در حوزه موسیقی به خوبی بدرخشد. 
نشست های آیین آواز، گفتمان ضرب اصول، نشست ماهانه هنرمندان موسیقی ، نشست پژوهشی موسیقی ایران، مسابقه هزارصدا، دوره های آموزشی مسترکلاس و برگزاری آیین سپاس از بزرگان موسیقی و کنسرت ها برخی از فعالیت های این فرهنگ سرا در حوزه موسیقی است که در این گزارش به شرح مختصری از آن می پردازیم .

آیین آواز

"آیین آواز" عنوان یک نشست تخصصی است که آخرین سه شنبه هرماه با حضور یکی از اساتید و مدرسان آواز به مباحث تخصصی "هنر آواز در موسیقی دستگاهی ایرانی" می پردازد. علی شیرازی کارشناس مجری این برنامه است.
در این نشست علاوه بر مباحث تخصصی موسیقی و آواز ، قطعاتی با حضور اساتید آواز به اجرا در می آید و هنرجویان برگزیده آنها پس از معرفی به اجرای برنامه می پردازند .
این نشست قصد دارد چهره های ناشناخته هنر موسیقی را کشف و نام وهنر چهره های آوازی کشور را که مدتی است به سایه خزیده و از نظرها دور شدند به علاقه مندان این حوزه یاد آوری کند . از تیر ماه سال ۹۵ تاکنون چهارده نشست از سلسله نشست های "آیین آواز" برگزارشده است.
ریتم در آواز ایرانی، حس وحال در آواز ایرانی، آسیب شناسی آواز ایرانی، طراحی آواز در موسیقی ایرانی ، ادوات تحریر در آواز ایرانی، جلوه گری در آواز ایرانی و… با حضور هنرمندانی همچون ؛ علی جهاندار، علی رستمیان، داود فیاضی، هوشنگ فراهانی، رضا رضایی پایور، حمیدرضا نوربخش، تورج زاهدی، محمد منتشری، علیرضا پور امید، هادی منتظری ، هوشنگ جاوید، میلاد کیایی، جمال لدین منبری، فاضل جمشیدی، حسین پرنیا، مهدی آذرسینا، مرتضی غزنوی، شهرام میرجلالی، حسام الدین سراج، قاسم رفعتی، امیرانجیری و جبار عباسی فلاح پرداخته شده است .

گفتمان ضرب اصول
 گفتمان ضرب اصول سلسله نشست هایی است که با هدف ایجاد بستری مناسب برای بیان، شناسایی و حل مشکلات جامعه موسیقی برگزار می شود . تاکنون ۹ نشست گفتمان ضرب اصول با بررسی موضوع های " وضعیت موسیقی صداو سیما"، " وضعیت ارکسترهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی" ، عملکرد ۱۵ ساله خانه موسیقی "، " مشکلات کنسرت ها( اجراهای زنده)"، " نحوه برگزاری سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر"، " نقد و بررسی عملکرد دفترموسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی"، " نقد و بررسی عملکرد دولتت یازدهم در زمینه موسیقی"، " مطالبات اهالی موسیقی از دولت دوازدهم" برگزارشده است .

آیین های نکوداشت و یادمان بزرگان و اهالی موسیقی 

 مراسم یادمان و آیین نکوداشت از جمله برنامه هایی است که با هدف تجلیل و تکریم هنرمندان حوزه موسیقی در این فرهنگ سرا برگزار می شود .
برپایی بیش از صد مراسم بزرگداشت و یادمان برای هنرمندان عرصه موسیقی از سال ۱۳۸۰ تاکنون از جمله تمهیدات این فرهنگ سرا در حوزه موسیقی بوده است .
همچنین اساتیدی همچون فرهنگ شریف (نوازنده ونواساز) برجسته موسیقی دستگاهی، حامدمهاجر( نوازنده ارکسترملی)، احمد ابراهیمی (استاد فقیدآواز)، میراسماعیل صدقی آسا( نوازنده عود)، غلامحسین درویش( استاد موسیقی سنتی ایران در اواخر دوره قاجاریه) ، مولاوردی خواجه وند(نوازنده ساز عاشقی)، یدالله تیموری( نوازنده تنبور) و … از اساتیدی هستند که در این مراسم ها از آنها تجلیل و یا برای آنها یادمان گرفته شده است .

برگزاری کنسرت های موسیقی
اجرای کنسرت های متعدد موسیقی از جمله فعالیت های این فرهنگسرا در حوزه موسیقی است و تاکنون حدود ۲۰۰ کنسرت در سالن اصلی فرهنگ سرای ارسباران به روی صحنه رفته است .
کنسرت های گروه" گلاره" با موسیقی سرزمین لرستان،  "آنسامبل قنبری مهر" با اجرای آثاری از نیما عطرکار روشن، دونوازی کمانچه و تمبک سعید فرج پوری وپژمان حدادی با عنوان" بداهه نوازی در موسیقی دستگاهی ایران"، " برون از دیده ه" با همراهی گروه موسیقی کهن ساز، کنسرت ارکسترکوبه ای " آوای نایریکا" به رهبری مینو رضایی، گروه موسیقی مقامی" وه هار(بهار)"، گروه موسیقی ایرانی "نوای باستان"، " در پس پرده شب" با هنرمندی گروه موسیقی ایرانی راستان و … از جمله کنسرت هایی است که تاکنون در این مرکز به اجرا در آمده است. 

نشست های ماهانه هنرمندان موسیقی 
"نشست هنرمندان موسیقی"  به صورت ماهانه شنبه آخر هرماه با حضور هنرمندان و علاقه مندان موسیقی با اجرای زنده گروه های موسیقی ، معرفی تازه های نشر و آلبوم های موسیقی از سال ۱۳۹۰ تاکنون در این مرکز برپا می شود .

مسابقه "هزارصدا"

مسابقه " هزارصدا" با هدف معرفی استعدادها و چهره های جوان آواز و موسیقی از سال ۱۳۹۳ کار خود را شروع کرد و در دو بخش موسیقی پاپ و سنتی با حضور داورانی در حوزه های ( آهنگسازی، آواز، نوازندگی ، شعر و پژوهش موسیقی …) دو بار در ماه اجرا می شود .
 شرکت کنندگان در این مسابقه ابتدا آثار خود را به دبیرخانه ارسال و پس از بررسی توسط داوران به مرحله اجرا در حضور هیات داوران در روز مسابقه می رسند و در نهایت به مرحله نهایی مسابقه راه می یابند .

دوره آموزشی مسترکلاس
هنرجویان دوره آموزشی مستر کلاس در سه سطح مبتدی، متوسط و پیشرفته که براساس آزمون تعیین سطح برگزار می شود . اصول رهبری ارکستر، آشنایی با سازها و ویژگی آنها، اصول آوازخوانی و … را آموزش می بینند و اساتید این دوره از هنرمندان برجسته موسیقی هستند . همچنین حضور در دوره های آموزشی " مستر کلاس" امکان تمرین با ارکستر برای سطوح پیشرفته را برای هنرجویان فراهم می کند.

نشست پژوهشی موسیقی ایران 
نشست پژوهشی موسیقی ایران با بررسی موضوع های مختلف در حوزه موسیقی با حضور هنرمندان این حوزه برگزار می شود.
تاکنون در این نشست ها موضوع هایی همچون "مردم شناسی و موسیقی"، چگونگی ظهور آهنگسازی انقلابی به نام " برنارد هرمن"، "چالش صدای هالیوودی"، " ارکستراسیون نامتعارف"،" نگاهبان شعله یا پاسدارخاکستر؟"  با رویکرد بازبینی نیم قرن " بحران هویت" اهالی موسیقی ایران در آینه حضور و غیبت محمدرضا لطفی،" بررسی مکتب ویلن یهودی منوهین"، " نقدی برمکتب موسیقی روس در قرن بیستم" بررسی و تحلیل شده است .

گروه کُر فرهنگسرای ارسباران 
"گروه کرٌ ارسباران " به رهبری سرژیک میرزایان آذرماه سال ۱۳۸۰ راه اندازی شد و تاکنون کنسرت های متعددی از جمله اجرای موسیقی در جشنواره موسیقی فجر (۱۳۸۴) ، جشنواره سرود محله (۱۳۸۴) ، فرهنگسرای ارسباران( ۱۳۸۵) و اجراهای متفاوتی در جشنواره های فرهنگی و هنری برج میلاد، حرکت، صدا و سیما و فرهنگسراهای ارسباران، نیاوران، سالن رودکی را برعهده داشته است.

 اطلاع از برنامه های فرهنگ سرای ارسباران از طریق نشانی تلگرامی @arasbaranfarhangsara  امکان پذیراست.
نشانی فرهنگ سرای ارسباران : خیابان شریعتی، سیدخندان، خ جلفا  – شماره های تلفن ۲۰-۲۲۸۷۲۸۱۸